TCTPL0G107M8R-V1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 117
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 0805 (2012 Metric)
TCTPL0G107M8R-V1
DigiKey Part Number
478-TCTPL0G107M8R-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTPL0G107M8R-V1
Description
CAP TANT 100UF 20% 4V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
P
Voltage - Rated
4 V