CDR31BX102BKWR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
KEMET
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric)
CDR31BX102BKWR
DigiKey Part Number
CDR31BX102BKWR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR31BX102BKWR
Description
CAP CER 1000PF 100V BX 0805
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDR31BX102BKWR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Failure Rate
R (0.01%)
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)