AR215F103K4RTR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 160
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial
AR215F103K4RTR2
DigiKey Part Number
478-AR215F103K4RTR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR215F103K4RTR2
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR215F103K4RTR2 Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C