0805YA201JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 100.587
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
200 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805YA201JAT2A
DigiKey Part Number
0805YA201JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YA201JAT2A
Description
CAP CER 200PF 16V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805YA201JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)