R60EI4100DQ30J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1.420
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2.473
Datasheet
TDK
TDK
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R60EI4100DQ30J
DigiKey Part Number
399-R60EI4100DQ30JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60EI4100DQ30J
Description
CAP FILM AUTOMOTIVE
Detailed Description
EDA/CAD Models
R60EI4100DQ30J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V