R49AI268000B1M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.068 µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R49AI268000B1M
DigiKey Part Number
399-R49AI268000B1M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R49AI268000B1M
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R49AI268000B1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
800V