R46KW422040M1M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 654
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 820
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
2.2 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KW422040M1M
DigiKey Part Number
399-20870-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KW422040M1M
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
R46KW422040M1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.634" L x 0.512" W (41.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.949" (24.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V