R46KN410045N1K is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 500
Datasheet
In Stock: 434
In Stock: 0
In Stock: 132
In Stock: 416
In Stock: 652
In Stock: 340
1 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KN410045N1K
DigiKey Part Number
399-R46KN410045N1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KN410045N1K
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.791" (20.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V