M551B828M006AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8200 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 6 V M55 Module 15mOhm @ 100kHz
M551B828M006AA
DigiKey Part Number
M551B828M006AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M551B828M006AA
Description
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHAS MNT
Detailed Description
EDA/CAD Models
M551B828M006AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Capacitance
8200 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz