ESY227M010AE3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 27.624
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7.791
Datasheet
Rubycon
In Stock: 2
Rubycon
In Stock: 409
In Stock: 890
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 130mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
ESY227M010AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESY227M010AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY227M010AE3AA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY227M010AE3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
287 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
410 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C