ESW476M025AC3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 39.118
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.703
Datasheet
Rubycon
In Stock: 849
In Stock: 860
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ESW476M025AC3AA
DigiKey Part Number
399-ESW476M025AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESW476M025AC3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESW476M025AC3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C