EST337M025AG4AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4.200
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3.068
Datasheet
KYOCERA AVX
Surge
In Stock: 997
Nichicon
Nichicon
In Stock: 100
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 160mOhm @ 100kHz 6000 Hrs @ 105°C
EST337M025AG4AA
DigiKey Part Number
399-EST337M025AG4AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST337M025AG4AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
EST337M025AG4AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C