ESK475M400AH2ER is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
In Stock: 883
Panasonic Industry
In Stock: 470
Panasonic Industry
In Stock: 490
New at DigiKey
Image for ESK475M400AH2ER is not available
ESK475M400AH2ER
DigiKey Part Number
399-ESK475M400AH2ERTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK475M400AH2ER
Description
4,7 400V
Detailed Description
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C