ECA-2GM4R7B
DigiKey Part Number
10-ECA-2GM4R7BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECA-2GM4R7BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2GM4R7B
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECA-2GM4R7B Models
Ripple Current @ Low Frequency
72 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
122.4 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C