ESK475M100AC3LA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 5.099
Datasheet
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
Chemi-Con
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK475M100AC3LA
DigiKey Part Number
399-ESK475M100AC3LATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK475M100AC3LA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK475M100AC3LA Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C