ESK227M035AH1ER is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7.383
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
New at DigiKey
Image for ESK227M035AH1ER is not available
ESK227M035AH1ER
DigiKey Part Number
399-ESK227M035AH1ERTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK227M035AH1ER
Description
220 35 VV
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C