ESK227M035AG3EA
DigiKey Part Number
399-ESK227M035AG3EACT-ND - Cut Tape (CT)
399-ESK227M035AG3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK227M035AG3EA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESK227M035AG3EA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
348 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C