ESK107M063AH1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 12.565
Datasheet
TDK
Nichicon
Nichicon
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK107M063AH1AA
DigiKey Part Number
399-ESK107M063AH1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M063AH1AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK107M063AH1AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C