ESK107M063AH1EA
DigiKey Part Number
399-6651-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6651-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M063AH1EA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK107M063AH1EA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C