ESK107M025AE3ER is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 31.818
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
New at DigiKey
Image for ESK107M025AE3ER is not available
ESK107M025AE3ER
DigiKey Part Number
399-ESK107M025AE3ERTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M025AE3ER
Description
100 25 VV
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C