ESK107M025AE3AA
DigiKey Part Number
399-6103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK107M025AE3AA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK107M025AE3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
192 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C