ESK105M400AE3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1.402
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 777
Nichicon
1 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK105M400AE3EA
DigiKey Part Number
399-ESK105M400AE3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK105M400AE3EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK105M400AE3EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
22.4 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C