ECA-2GM010
DigiKey Part Number
P19462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2GM010
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECA-2GM010 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
32 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
54.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C