ESK105M400AE3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1.402
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 777
Nichicon
1 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK105M400AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESK105M400AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK105M400AE3AA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK105M400AE3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
22.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C