ESE477M063AL3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
In Stock: 996
Würth Elektronik
TDK
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 387
Chemi-Con
In Stock: 380
Surge
Nichicon
Nichicon
In Stock: 926
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESE477M063AL3EA
DigiKey Part Number
399-ESE477M063AL3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE477M063AL3EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESE477M063AL3EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
875 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C