ELG567M450AT8AV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
TDK
In Stock: 180
TDK
Chemi-Con
In Stock: 397
Chemi-Con
In Stock: 342
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG567M450AT8AV
DigiKey Part Number
399-ELG567M450AT8AV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG567M450AT8AV
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG567M450AT8AV Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.045 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C