B43642A6567M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 230mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A6567M060
DigiKey Part Number
495-B43642A6567M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A6567M060
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.59 A @ 100 Hz
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C