EEV157M016S9HAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 24.121
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 518
In Stock: 892
Chemi-Con
Nichicon
150 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV157M016S9HAA
DigiKey Part Number
EEV157M016S9HAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV157M016S9HAA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV157M016S9HAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
196 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C