EEV106M025S9BAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2.156
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 34.861
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Direct
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 2
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5
Panasonic Industry
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV106M025S9BAA
DigiKey Part Number
EEV106M025S9BAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV106M025S9BAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV106M025S9BAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.93 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C