EEE-FK1V100UR
DigiKey Part Number
PCE3834TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3834CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3834DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1V100UR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FK1V100UR Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
67.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.35 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C