EDK227M6R3S9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 999
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
In Stock: 113
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK227M6R3S9GAA
DigiKey Part Number
EDK227M6R3S9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK227M6R3S9GAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK227M6R3S9GAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
74 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
92.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C