EDH226M016S9BAA
DigiKey Part Number
399-EDH226M016S9BAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH226M016S9BAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH226M016S9BAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH226M016S9BAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EDH226M016S9BAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
36.25 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C