EDH107M050S9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
Rubycon
In Stock: 684
Rubycon
In Stock: 882
Cornell Dubilier Knowles
TDK
Panasonic Industry
In Stock: 783
Panasonic Industry
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH107M050S9PAA
DigiKey Part Number
EDH107M050S9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH107M050S9PAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH107M050S9PAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C