C957U392MYVDBAWL40 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 176
3900 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C957U392MYVDBAWL40
DigiKey Part Number
C957U392MYVDBAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C957U392MYVDBAWL40
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)