C1812T105K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812T105K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812T105K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812T105K5RACTU
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812T105K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)