C1812C102MHRACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 38.016
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Vishay Vitramon
YAGEO
In Stock: 607
Vishay Vitramon
Similar
KYOCERA AVX
Similar
1000 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812C102MHRACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C102MHRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C102MHRACTU
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812C102MHRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)