C1206T474K4RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T474K4RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T474K4RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T474K4RCLTU
Description
CAP CER 1206 COTS
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T474K4RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)