C1206T104K1RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
TDK
In Stock: 3
TDK
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206T104K1RCLTU
DigiKey Part Number
399-C1206T104K1RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T104K1RCLTU
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206T104K1RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)