C1206C271KDRACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 4.414
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1.980
Datasheet
270 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C271KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C271KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C271KDRACTU
Description
CAP CER 270PF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C271KDRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)