C1206C184K3RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Knowles Syfer
YAGEO
KYOCERA AVX
0.18 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C184K3RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C184K3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C184K3RACTU
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C184K3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)