C0603X683K3RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 10.997
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 453
TDK
TDK
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Walsin Technology Corporation
0.068 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603X683K3RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603X683K3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X683K3RACTU
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X683K3RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)