C0603T103K3RBLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 749
Datasheet
In Stock: 48.889
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
TDK
TDK
Similar
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603T103K3RBLTU
DigiKey Part Number
399-C0603T103K3RBLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603T103K3RBLTU
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603T103K3RBLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)