C0603C471J2RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 246.838
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 808
Upgrade
Knowles Syfer
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
470 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603C471J2RALTU
DigiKey Part Number
399-C0603C471J2RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C471J2RALTU
Description
CAP CER 470PF 200V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C471J2RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)