C0603C273K4RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5.499
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.027 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603C273K4RALTU
DigiKey Part Number
399-C0603C273K4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C273K4RALTU
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C273K4RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)