C0603C105K9PALTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 115.361
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 81.888
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
C0603C105K9PALTU
DigiKey Part Number
399-C0603C105K9PALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C105K9PALTU
Description
CAP CER 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C105K9PALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)