ALS81A822QP450 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ALS81A822QP450-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALS81A822QP450 |
Description | CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ALS81A822QP450 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 18.7 A @ 100 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 27.4 A @ 10 kHz |
Part Status Active | Impedance 16 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 1.252" (31.80mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Height - Seated (Max) 5.827" (148.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Screw Terminals |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |