LNU2W822MSEJ
DigiKey Part Number
493-13823-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2W822MSEJ
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
8200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
24.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
34.58 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C