HC49USM-FF5F18-7.3728MHZ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 2.823
Datasheet
In Stock: 919
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
Parametric Equivalent
QST
In Stock: 900
7.3728 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49/US
HC49USM-FF5F18-7.3728MHZ
DigiKey Part Number
2780-HC49USM-FF5F18-7.3728MHZTR-ND - Tape & Reel (TR)
2780-HC49USM-FF5F18-7.3728MHZCT-ND - Cut Tape (CT)
2780-HC49USM-FF5F18-7.3728MHZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC49USM-FF5F18-7.3728MHZ
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
7.3728 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.186" W (11.40mm x 4.73mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm