M50-3612042R
DigiKey Part Number
952-3095-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-3095-1-ND - Cut Tape (CT)
952-3095-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3612042R
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3612042R Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250V