M50-3152042R
DigiKey Part Number
952-M50-3152042RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-M50-3152042RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-M50-3152042RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3152042R
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
40 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3152042R Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)